Milyonlarca emekliyi ilgilendiriyor: Hükümet çalışmalara başladı! Ekonomist Muhammet Bayram’dan kök maaş önerisi

Milliyet.com.tr/ Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz katıldığı canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu. Emeklileri enflasyona ezdirmeyeceklerini söyleyen Cevdet Yılmaz, “Çalışma Bakanlığımızın emeklilerle ilgili yaptığı çalışmalar tamamlandığında toplumla paylaşılacak” ifadelerini kullandı.

“EMEKLİLERİMİZİ ENFLASYONA EZDİRMEYİZ”

Emeklileri enflasyona ezdirmeyeceklerini söyleyen Cevdet Yılmaz, “Çalışma Bakanlığımızın emeklilerle ilgili yaptığı çalışmaları tamamlandığında toplumla paylaşılacak, 16 milyon emeklimiz var. Çalışan sayısını artırmamız lazım ki bu dengeyi gerçekleştirelim. Bu yönde de umut verici gelişmeler var, istihdam artışı var.” dedi.

EMEKLİLER İÇİN HANGİ ÇALIŞMALAR YAPILACAK?

Peki bu çalışmalar neler? Ekonomist Muhammet Bayram merak edilenleri cevapladı. Bayram milliyet.com.tr’ye yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: 

“Devletimiz her dönemde enflasyonun üzerinde artış yaptı. Emekli ve emekçinin alım gücünü korumaya çalıştı. Tabi tüm dünyada oluşan enflasyonist ortam en başta emklileri ve çalışanları etkiledi. Burada bu kapsamda değerlendirecek olursak, yapılan maaş artışları enflasyonun bir miktar altında kalmakta. Emekliler ve memurlar 6 aylık dönemde zam almakta. Özel sektörde temmuzda maaş artışı yaşanmayacak.

Yine haziran sonuna doğru yüzde 25’e yakın bir artış alacaktır. Gelir artışının tüm kesime yayılması en öncelikli hedef. Bu sene enflasyonla mücadele önemli. Bu seneki artışlarda enflasyonun baskılanması önemli.

“BU SENE İÇERİSİNDE EMEKLİLERE YENİDEN BİR SÜRPRİZ GELEBİLİR”

En öncelikli hedeflerden bir tanesi ise emeklilerin sosyal hayatının düzenlenmesi. Sosyal hayatın refah içerisinde gerçekleşmesi. Bu kapsamda değerlendirecek olursak daha önceki dönemde marketlerde, TCDD’de, kargolarda emeklilinin alım gücünü artıracak önlemler alınıyor.

2024 emeklilerin yılı ilan edildi. Bu sene içerisinde emeklilere yeniden bir sürpriz gelebilir. Ben en düşük emekli maaşının kök maaşa sabitlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Emekliler ne zaman ne maaş alacağını bilmeliler. Eğer en düşük emekli maaşı kök maaşa sabitlenirse. Yapılacak artışlar kök maaşa göre değil en düşük emekli maaşına göre yapılır. Ayrıca kafa karışıklığı da ortadan kalkar. Milli gelirden emekliye pay verilmesi de olabilir.”

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x